Skreddersydde løsninger for krevende anlegg
Havbruksstasjonen legger til rette for en rekke ulike forskningsprosjekter. Da er det avgjørende at stasjonen har skreddersydde løsninger som enkelt kan tilpasses hvert prosjekt, for å sikre en mest mulig fleksibel infrastruktur for forskerne.
— Det er ikke alltid lett å finne delene vi trenger. Derfor er det helt supert at Ahlsell kan skaffe dem for oss, innleder Joakim Mellem, automatiker ved Havbruksstasjonen, og legger til:
— Mange av de standardiserte løsningene i havbruksnæringen passer ikke til Havbruksstasjonens forskningsformål. Det meste som finnes på markedet er laget for kommersielle anlegg med helt andre størrelser, volum og biomasser. Derfor er spesialtilpassede løsninger helt essensielt for å sikre effektiv drift.
Holdbarhet og korrosjonsmotstand
Havbruksstasjonen bruker blant annet av PE- og PVC-rør fra GPA, på grunn av holdbarhet og korrosjonsmotstand – noe som er særlig viktig i det maritime miljøet på stasjonen.
— Vi bruker PE-rør i større dimensjoner til vanntilførsel. PVC-rør bruker vi ofte på forsøksrom siden de er enkle å legge og gjøre endringer på. Siden vi jobber med både ferskvann og sjøvann, bruker vi mest plastrør for å unngå rust, forklarer Joakim.
Liv-Karin Sande i GPA påpeker at plastmaterialene, i tillegg til å ha god korrosjonsmotstand, har en levetid på 50 til 100 år – avhengig av bruksområde.
Oppgraderer med nye rør
Plastrørene fra GPA brukes på flere anlegg på Havbruksstasjonen.
— Vi har rørdeler fra GPA til det nye renseanlegget vårt for ferskvann. I tillegg er vi i gang med omfattende renoveringer av landanlegget og fiskehelselaboratoriet. Det er gamle bygg med behov for oppgraderinger av rør og generelt vedlikehold, forklarer han.
Joakim trekker frem et GPA-produkt de er særlig fornøyd med.
— K4-ventilene vi har brukt på PE-rørene har vært spesielt gode. Tidligere har vi hatt problemer med ventiler hvor håndtakene knekker, men det har vi ikke opplevd med disse ventilene – som i likhet med rørene er i plast.
Fra rørdeler til tørkepapir
For Joakim og Havbruksstasjonen er det viktig med så få leverandører som mulig, for å forenkle bestillingsprosessen og spare tid.
— Hos Ahlsell får vi alt vi trenger, fra rørdeler til tørkepapir, noe som er veldig praktisk i en hektisk arbeidshverdag. Flere ganger har vi hatt akutt behov for deler vi ikke har bestilt på forhånd, og da har Ahlsell og GPA kastet seg rundt for å skaffe det vi trengte – selv utenom arbeidstid, forteller Joakim.
Avtale på arbeidsklær og vern
Kjetil Vistnes, salgsansvarlig for fiske og havbruk i Ahlsell Troms og Finnmark, har like mange varme ord å si om Havbruksstasjonen. Som en følge av det gode samarbeidet har Havbruksstasjonen inngått en avtale med Ahlsell på arbeidsklær og vern.
— Fra å bare skulle ha noen små ventiler, endte Havbruksstasjonen med å handle rør og alt mulig hos oss – og nå har vi inngått en avtale på arbeidsklær og vern, forklarer Kjetil.
— Det er utrolig givende å få jobbe med spennende – og viktige – aktører som Havbruksstasjonen. Når behovet oppstår, er vi klare for å tilpasse oss og levere det de trenger, når de trenger det. For oss handler det om å være en pålitelig partner som alltid stiller opp. Og vi hadde ikke klart det uten dyktige leverandører som GPA i ryggen, avslutter han.